WK.PL --> MOTORYZACJA


INFORMACJE :

WK.PL
BUDOWNICTWO
MOTORYZACJA
WARSZTAT
PRAWO
SPORT
EDUKACJA

WYSZUKIWARKA :

KUPUJEMY SAMOCHÓD :

Do niedawna decydując się na zakup używanego auta byliśmy zobowiązani zapłacić opłatę skarbową. Od początku roku 2001 nie płacimy już opłaty skarbowej lecz podatek od czynności cywilnoprawnych.

Stawka tego podatku w przypadku samochodów aktualnie wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu. Jak na razie nie wiele się zmieniło biorąc pod uwagę że opłata skarbowa wynosiła dokładnie tyle samo. Ale to nie wszystko, musimy jeszcze wypełnić dodatkowy druk. Jak do tej pory na giełdę wybieraliśmy się z umową kupna-sprzedaży, teraz dodatkowo musimy zabrać specjalny formularz deklaracji podatkowej o oznaczeniu PCC-1.

Niedopełnienie tego obowiązku może nam przysporzyć nie lada kłopotu. W druku deklaracji podatkowej PCC-1 wpisujemy nie tylko własne dane, ale również osoby od której kupiliśmy samochód. Oczywiście wymagane są podpisy obu stron. Wypełniony druk składamy w urzędzie skarbowym i na jego podstawie możemy zapłacić podatek. Następnie z otrzymanym potwierdzeniem wpłaty oraz z umową kupna sprzedaży idziemy do starostwa, aby zarejestrować kupiony samochód.

Łatwo się domyślić co się stanie jeśli z jakiegoś powodu nie dopełnimy obowiązku i nie posiadamy wypełnionego druku PCC-1, a na dodatek sprzedający pochodzi z innego miasta. Pamiętając o tym iż na zapłacenie podatku mamy 14 dni od daty zakupu możemy wypełnić deklaracje PCC-1 (dane mamy na umowie kupna-sprzedaży) i wysłać ja w celu podpisania sprzedającemu. Gorzej będzie jak sprzedający będzie zwlekał z odesłaniem lub odmówi jej podpisania. Wtedy pozostaje nam samemu wypełnić deklaracje i złożyć ją do urzędu skarbowego zaznaczając, że sprzedający ociąga się lub odmawia podpisania. W tym przypadku urząd skarbowy sam zwróci się do sprzedawcy o uzupełnienie brakujących wpisów.ARTMATIKA Sp. z o.o. 2007 - 2010 | BIURO | REKLAMA | WEBMASTER |